Czy ty też lubisz pisać?

Publikować tekstu u nas może każdy Dołącz do nas

Czy nauka historii ma sens?

nauka historii

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie za nic maja zamierzchłą historię. Ich zdaniem najważniejsza jest teraźniejszość, patrzą również w przyszłość. Jednak dawne dzieje? Co ich to interesuje, przecież to było dawno temu… Owszem, nie da się ukryć, że czasu nie cofniemy i to co się działo kiedyś nie jest elementem naszego obecnego życia. Jednak popatrzmy na to z innej strony.

Wydarzenia historyczne, które miały miejsce przed latami, niejednokrotnie wpływały bezpośrednio czy pośrednio na nasze obecne życie, na obecny stan sytuacji na świecie.

Przecież wszystko zawsze ma jakiś swój początek, gdzieś się zaczyna. Wielkie bitwy, traktaty pokojowe zawsze oznaczały początek czegoś nowego – aczkolwiek nie zawsze oznaczało to przejście na coś lepszego. Nasi przodkowie z pewnością żyli w zupełnie innych czasach, gdzie jednak panowały inne wartości. Dlatego też inaczej podchodzili do historii, wielbimy ją wręcz, nie pozwalając aby zanikła. Dlatego tak ochoczo ruszali na front, nawet mając zaledwie kilkanaście lat. Głęboki patriotyzm – to charakteryzowało naszych przodków. A obecnie? Czy dzisiejsza młodzież w ogóle wie czym jest patriotyzm? Czy ma jakiekolwiek odczucia tego typu? Czy byliby w stanie stanąć na barykadach? Ruszyć  z bagnetem na wroga? Zejść do podziemia, ryzykując życiem? Szczerze? Jest to bardzo wątpliwe…

Dlatego jest tak istotne, aby ważne wydarzenia historyczne z zamierzchłych czasów były przekazywane. Niech młodzi ludzie wiedzą, z jakim poświeceniem dla ojczyzny borykali się ich przodkowie, niech wiedzą, że oddawali oni swoje życie w imię walki o niepodległość. Jeśli bowiem nie będziemy nauczać historii, nie będziemy przekazywać tych istotnych faktów, to za kilka lat okaże się, że cały wysiłek, jaki włożyli nasi przodkowie w suwerenność kraju poszedł na marne – nikt bowiem nie będzie o tym nawet pamiętał…

Lekcje historii zrodzone z pasji

Jednak trzeba wiedzieć, jak młodym ludziom przekazywać historię – jeśli same suche fakty i daty to nic ich nie zaciekawi. Ale jakby zainscenizować wydarzenia historyczne o których ma traktować lekcja czy wykład? Z pewnością taka forma przekazania faktów o wiele bardziej zapadnie w pamięć niż zwykły tradycyjny wykład. Można nawet uczniów wciągnąć do odgrywania inscenizacji, dzięki czemu poczują się jak swoi dziadkowie czy babcie. I kto wie, być może to ich zainspiruje do tego, aby bardziej zainteresować się historią? Aby przyjrzeć się z bliska różnym działaniom, zrozumieć ich przyczynę…A to z kolei może sprawić, iż zmienią oni odrobinę swój światopogląd.

Trochę informacji

Kim jesteśmy?

Jesteśmy młodym zespołem ludzi, którzy kochają swoją pracę codzienną, ale także nie mogą nie pisać tekstów. Uwielbiamy to robić, jeśli ty też lubisz to napisz do nas swoje zgłoszenie, my je rozpatrzymy. Napisz kilka słów o sobie.

Kontakt z nami

Możesz do nas napisać na adres email: [email protected] - odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

Cytat na dziś

Trudno pogodzić ogień i wodę - można jednak stworzyć z nich parę.

Warto wiedzieć

Dzisiaj mamy 02.09 29-06-2017