Czy ty też lubisz pisać?

Publikować tekstu u nas może każdy Dołącz do nas

Nieznane fakty z bitwy o Poznań

militaria poznanDruga wojna światowa nie oszczędziła naszego kraju. Walki toczyły się w zasadzie wszędzie, w końcu nie na darmo to właśnie od nas, a konkretnie od Westerplatte wszystko się zaczęło. Na szczęście, pod koniec roku 1944 sytuacja zaczynała się polepszać, widać było światełko w tunelu dla wszystkich tych, którzy się nie poddali, którzy bronili ojczyzny do upadłego, którzy chcieli jeszcze na niej pożyć, bez jarzma okupacji i wizji śmierci za każdym rogiem. Bo tak niestety do tej pory było w każdym mieście, w którym osiedlili się Niemcy. Wiadomo, że wraz ze słabnąca potęgą Adolfa Hitlera, żołnierze niemieccy tracili animusz, jednak wciąż jeszcze uciskali polską ludność. Jednak wyzwolenie było już coraz bliżej.

Niemcy zaatakowali Poznań

Do historii, jak wiele innych, przeszła również bitwa o Poznań. A w zasadzie można stwierdzić, że był to cały szereg działań wojskowych pomiędzy żołnierzami Armii Czerwonej a Niemcami, którzy zawładnęli miastem. Walki te trwały przez styczeń i luty 1945 roku i pokazały siłę walki Polaków pod okupacją, jak również ich ówczesnych sprzymierzeńców. Armia Czerwona, bo o niej mowa, mimo iż nie zaskoczyła Niemców samym planem ofensywy, to jednak jej przeprowadzenia pod względem prędkości, wprawiło Niemców osłupienie. Zaledwie 12 stycznia rozpoczęto ogromna ofensywę od Bałtyku aż po Karpaty,i nagle po kilku dniach czołgi znalazły się już pod Poznaniem. I wtedy się zaczęła oficjalnie bitwa o Poznań.

25 stycznia, miasto było już okrążone przez żołnierzy radzieckich – zajęte zostały wszelkie strategiczne pozycje. Wiadomo było, że Niemcy tak łatwo miasta nie oddadzą. Jednak okazało się, że wystarczyły zaledwie dwa dni, aby południowa obrona Poznania została przełamana. Dalej zdarzenia potoczyły się już lawinowo.

Na początku lutego do centrum miasta wtargnęli radzieccy żołnierze, jednak walki nie ustawały – Niemcy podczas walki wypuścili swojego słynnego Tygrysa, który zniszczył jednostki radzieckie. Jednak wiadomo było, mimo to, że bitwa o Poznań zbliża się już ku końcowi. 2 lutego zdobyty został Zamek, a następnie, po 15 dniach doszło do szturmu Cytadeli. Ten trwał aż do 23 lutego – wtedy ostatecznie Cytadela została zdobyta, kończąc tym samym walki o stolicę Wielkopolski. Niemieckich jeńców przeprowadzono poniżanych do obozów jenieckich, a tych, którzy na skutek ran nie nadążali za resztą, żołnierze radzieccy po prostu zabijali.

Trochę informacji

Kim jesteśmy?

Jesteśmy młodym zespołem ludzi, którzy kochają swoją pracę codzienną, ale także nie mogą nie pisać tekstów. Uwielbiamy to robić, jeśli ty też lubisz to napisz do nas swoje zgłoszenie, my je rozpatrzymy. Napisz kilka słów o sobie.

Kontakt z nami

Możesz do nas napisać na adres email: [email protected] - odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

Cytat na dziś

Kot nie porzuca łapania myszy mimo wynalezienia pułapek.

Warto wiedzieć

Dzisiaj mamy 02.12 29-06-2017