Czy ty też lubisz pisać?

Publikować tekstu u nas może każdy Dołącz do nas

Pierwsza Wojna Światowa i miliony poległych

pierwsza wojnaOd zawsze ludzie prowadzili między sobą wojny. Wielkie mocarstwa występowały jedne przeciwko drugim po to, aby zawładnąć tereny, zawalczyć o sukcesje. Jednak do 1914 roku nie pojawiły się tak ogromne działania zbrojne, niosące za sobą tyle ofiar i zmian na froncie politycznym świata. Bowiem pierwsza wojna światowa, która do 1939 roku nazywana była wielką wojną, zmieniła wszystko na politycznej mapie świata. Rozpoczęła się w 1914 roku.

Wszystko zaczęło się od zabójstwa arcyksięcia Ferdynanda, w miejscowości Sarajewo. Na skutek tego zdarzenia Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, a to pociągnęło za sobą cały kolejny szereg działań wojennych. W sumie w walkach, które trwały do 1918roku wzięły udział dwa bloki państwa. Pierwszym były państwa centralne, czyli Niemcy, Bułgaria, Turcja i Austro-Węgry, natomiast drugim były państwa Ententy czyli Francja, Rosja, Wielka Brytania. Oczywiście, na przestrzeni czterech lat, podczas których trwała pierwsza wojna światowa, układy pomiędzy państwami niejednokrotnie się zmieniały. Z czasem dołączyły do niej inne państwa. Końcowe statystyki, dotyczące tej wielkiej wojny mówią, że wzięły w niej udział aż 33 państwa.

Liczba ofiar pierwszej wojny światowej

W sumie, w walkach na frontach walczyło aż 70 milionów żołnierzy z różnych krajów. Niestety, pierwsza wojna światowa przyniosła, oprócz istotnych zmian na scenie politycznej, również wiele śmierci. Szacuje się że na polach walki poległo aż 10 milionów żołnierzy, a 20 miliony odniosło poważne rany. A co, jeśli chodzi o sytuacje polityczną? Otóż rozpadła się monarchia austro-węgierska, Niemcy i Rosja stały się republikami a wiele państw, w tym również Polska uzyskały niepodległość. Koniec wojny przypadał na 1918 rok, jednak faktycznie zakończył ją traktat wersalki, który został podpisany z Niemcami w Wersalu, 28 czerwca 1919 roku. Od tej pory świat zaczynał powoli podnosić się z klęski, jaką była wielka wojna. Je3dnak jak później pokazała historia – to nie była ostatnia taka wojna.

Trochę informacji

Kim jesteśmy?

Jesteśmy młodym zespołem ludzi, którzy kochają swoją pracę codzienną, ale także nie mogą nie pisać tekstów. Uwielbiamy to robić, jeśli ty też lubisz to napisz do nas swoje zgłoszenie, my je rozpatrzymy. Napisz kilka słów o sobie.

Kontakt z nami

Możesz do nas napisać na adres email: [email protected] - odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

Cytat na dziś

Dopiero w późniejszym wieku dowiadujemy się, co nas spotkało w młodości.

Warto wiedzieć

Dzisiaj mamy 02.11 29-06-2017