Czy ty też lubisz pisać?

Publikować tekstu u nas może każdy Dołącz do nas

Wielkopolanie powstali, by walczyć przeciw wrogowi

wielkopolanie

Nasza historia może się poszczycić wieloma wspaniałymi wydarzeniami historycznymi, które niejednokrotnie pokazywały, jak istotna dla naszych przodków była niepodległość. A jak nam doskonale wiadomo z lekcji historii, ta często była nam odbierana. Jednak dzięki wielu zrywom niepodległościowym żaden ciemiężca nie miał z nami łatwo. Doskonałym przykładem takiego zachowania było powstanie wielkopolskie. Odbyło się ono w czasach pierwszej wojny światowej, kiedy to mieszkańcy Prowincji Poznańskiej, mając dość przynależności do zaboru pruskiego, postanowili zawalczyć o swoją niepodległość. Wszystko rozpoczęło się za sprawą przybycie do Poznania Ignacego Padarewskiego. Wygłosił on do licznie zgromadzonych poznaniaków płomienne orędzie. W jego wyniku, 27 grudnia Niemcy zrobili odpowiednik swojej parady, niszcząc powieszone na domach atrybuty polskości. I to wystarczyło.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było jednym z czterech udanych powstań w dziejach naszej historii. Powstańcy podbili praktycznie całą Prowincję Poznańską. Ich działania były tak precyzyjnie opracowane, że musiały przynieść skutek. A skutkiem był rozejm w Trewirze, 16 lutego 1919 roku, na mocy którego powstanie wielkopolskie kończyło się. Jednak kończyło się zwycięstwem, ponieważ po raz pierwszy uzyskaliśmy wszystkie zamierzone cele. Oczywiście nie obyło się bez ofiar po obydwu stronach, jednak liczyli się z tym jego pomysłodawcy czyli Polska Organizacja Wojskowa  Zaboru Pruskiego. Te powstanie podniosło również ducha narodowego w tych ciężkich czasach – naród udowodnił wszystkim niedowiarkom, że nawet w mniejszych jednostkach jest w stanie się zjednoczyć i walczyć o swoje. A na tym opiera się w dużej mierze przecież historia naszego kraju.

Trochę informacji

Kim jesteśmy?

Jesteśmy młodym zespołem ludzi, którzy kochają swoją pracę codzienną, ale także nie mogą nie pisać tekstów. Uwielbiamy to robić, jeśli ty też lubisz to napisz do nas swoje zgłoszenie, my je rozpatrzymy. Napisz kilka słów o sobie.

Kontakt z nami

Możesz do nas napisać na adres email: [email protected] - odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

Cytat na dziś

Człowiek jest jak morze: ma swoje przypływy i odpływy.

Warto wiedzieć

Dzisiaj mamy 02.11 29-06-2017